پرچم بازار مرکزی سود بانکی سود سپرده

پرچم: بازار مرکزی سود بانکی سود سپرده سپرده و تسهیلات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وام ازدواج ۱۵ میلیونی می‌شود؟

به فاصله حدود دو سال از پیشنهاد پرحاشیه مجلس جهت زیاد کردن ۳۰۰ درصدی وام ازدواج بار دیگر در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده طرح زیاد کردن این وام از ۱۰ به ۱۵

وام ازدواج ۱۵ میلیونی می‌شود؟

وام ازدواج ۱۵ میلیونی می شود؟

عبارات مهم : منابع

به فاصله حدود دو سال از پیشنهاد پرحاشیه مجلس جهت زیاد کردن ۳۰۰ درصدی وام ازدواج بار دیگر در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده طرح زیاد کردن این وام از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان مطرح و حتی در مرحله اول مورد تصویب قرار گرفته است.

ایسنا نوشت:در لایحه بودجه سال آینده و در بند «ب» تبصره(۱۶) تسهیلات ازدواج، ۱۰ میلیون تومان جهت هر یک از زوجین در نظر گرفته شده است هست. با این حال در جریان بررسی بندهای لایحه بودجه در مجلس کمیسیون اجتماعی اخیرا اعلام شد که مبلغ وام را از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان زیاد کردن داده اند. ظاهرا اعضای کمیسیون تردید ندارند که در کمیسیون تلفیق و همچنین صحن علنی مجلس نیز این زیاد کردن مورد تصویب قرار گیرد.

وام ازدواج ۱۵ میلیونی می‌شود؟

این تصمیم نمایندگان در حالی اخذ شده است که مشخص نیست مبنای آنها جهت زیاد کردن مبلغ وام ازدواج که تا ۵۰ درصد خواهد بود، براساس کدام بخش پولی بانک ها انجام می شود. این در حالی است که در سال ۱۳۹۴ و در جریان تصویب لایحه بودجه ۱۳۹۵ پیشنهاد زیاد کردن وام ازدواج از سه به ۱۰ میلیون تومان مطرح شد که با توجه به رشد سه برابری آن و از سویی دیگر نبود منابع کافی جهت این پرداخت با مخالفت بانک ها مواجه شد، حتی بانک مرکزی در واکنشی اعلام کرد که چنین رشدی با توجه به منابع قرض الحسنه ای که بانک ها در اختیار دارند قدرت اجرایی ندارد، ولی به هر صورت نمایندگان بر پیشنهاد خود پافشاری کرده و در نهایت به تصویب رسید.

از این رو با در نظرگرفتن این که منابع قرض الحسنه به عنوان منبع مهم پرداخت وام ازدواج رو به کم کردن بوده و از سویی دیگر تقاضای وام نیز در سطح بالایی قرار دارد، در نهایت جهت زیاد کردن ۳۰۰ درصدی مبلغ این وام بانک ها به سمت استفاده از منابع جاری حرکت کردند، آن هم در شرایطی که عنوان می شد این منابع راه تنفس بانک ها بوده و نقدینگی در جریان است که نباید جهت پرداخت وام هایی با بازپرداخت چند ساله صرف شود، ولی به هر صورت از اوایل سال گذشته بود که وام ۱۰ میلیونی ازدواج در دستور شبکه بانکی قرار گرفت.

به فاصله حدود دو سال از پیشنهاد پرحاشیه مجلس جهت زیاد کردن ۳۰۰ درصدی وام ازدواج بار دیگر در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده طرح زیاد کردن این وام از ۱۰ به ۱۵

اما اکنون با تمام ولی و اگرهایی که جهت وام ۱۰ میلیونی همچنان وجود داشته و مدیران بانکی نسبت به تامین منابع آن همواره اعلام کردند که با مسئله مواجه بوده و منابع قرض الحسنه موجود پاسخگوی این منابع نیست و از سویی با اولویت قرار دادن وام ازدواج سهم سایر بخش های از قرض الحسنه تقریبا به صفر رسیده هست، بار دیگر عنوان زیاد کردن وام مطرح شده است است و البته نمایندگان تاکنون هیچ توضیحی راجع به چگونگی تامین مالی آن ارائه نکرده و مشخص نیست که رشد ۵۰ درصدی تسهیلات وام ازدواج چگونه قرار است در شرایطی که رشد منابع قرض الحسنه با کم کردن همراه شده است اجرایی شود.

این در حالی است که آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد حجم مانده منابع قرض الحسنه در مهرماه امسال به ۶۶ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مهرماه سال ۱۳۹۴ که حدود ۳۲ هزار تومان بود دو برابر شده است هست، ولی از رشد آن کاسته شده است هست، به گونه ای که منابع قرض الحسنه در مهرماه سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل ۳۲.۶ درصد رشد داشته، ولی در مهرماه امسال نسبت به سال گذشته به ۲۶.۱ رسیده که روندی کاهشی دارد، ولی در مجموع این مبالغ به معنی وجود این حجم از منابع قرض الحسنه نقد در بانک ها نیست و تنها مانده تسهیلات پرداختی به شمار می رود.

درحال حاضر هر سال حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت می شود که نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد. اگر قرار باشد سقف وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان برسد باید هر سال تا ۱۸ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه جهت پرداخت وام ازدواج تامین شود که با توجه به عملکرد فعلی غیرممکن به نظر می رسد، مگر این که بانک ها از سایر منابع خود برداشت کرده و جهت پرداخت تسهیلات ازدواج ۱۵ میلیونی صرف کنند که در شرایط تنگنای مالی موجود چندان منطقی به نظر نمی رسد.

وام ازدواج ۱۵ میلیونی می‌شود؟

با این حال اکنون پیشنهاد مطرح موجود نیاز به توضیح از سوی نمایندگان مجلس راجع به اساس و پایه این زیاد کردن دارد و باید منتظر اعلام موضع بانک مرکزی در رابطه با تایید و یا رد ادله پیشنهاددهندگان و تصویب دهندگان وام ۱۵ میلیونی ازدواج ماند.

واژه های کلیدی: منابع | میلیون | ازدواج | تسهیلات | میلیونی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs